انتقال بیماری از طریق پشه و کک و کنه

 

رایج‌ترین شیوه انتقال بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان از طریق نیش پشه ، کک و کنه است. همچنین احتمال آلوده شدن افراد به این بیماری‌ها در مکان‌های مختلف که محل زیست حیوانات آلوده هستند ،‌ وجود دارد. تمام افرادی که با حیوانات آلوده تماس داشته باشند احتمال دارد به بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مبتلا شوند اما با این حال کودکان زیر پنج سال ،‌ افراد مسن ، زنان باردار و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری‌ها هستند.

زیکا، نایل غربی، لایم Lyme، چیکون گونیا chikungunya، زیکا Zika، تب کریمه کنگو از جمله بیماری های خطرناکی است که در نتیجه گزش با نیش حشراتی مثل پشه، کنه، یا کک بسیاری از مردم را در آمریکا در سال های اخیر بیمار کرده است.

فهرستی که روبه رشد است و دکتر ردفیلد از عوارض خطرناکی نگران است که در آینده آمریکایی ها را تهدید می کند.

کنه ناقل بسیاری از بیماری ها است از جمله تب راکی مانتین Rocky Mountain و عفونت lyme است که روز به روز در میان جمعیت جهان بیشتر و به شکل خطرناک تری به دلیل مقاومت به داروها در حال رشد است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها هفت بیماری جدید خطرناک را که از حشرات به انسان منتقل می شود کشف کرده است.

 

پشه
پشه یکی از تهدیدات روبه رشد انتقال بیماری از طریق پشه است که از آن جمله می توان به زیکا zika، وست نایل west nile، و chikungunya اشاره کرد. بیماری هایی که به سرعت اپیدمی (گسترش) پیدا می کند، مرز نمی شناسد و به راحتی توسط مسافران از ناحیه آلوده به ناحیه دیگر می رسد. بیماری های ناشی از نیش حشرات به شدت عفونی است.

هوای گرم پشه ها را تحریک می کند، و باعث حرکت آن ها به طرف شمال شرقی و غرب می شود.

انتقال بیماری از طریق پشه که در آمریکا مشاهده شده است متاسفانه قابل کنترل نیست و فقط واکسن تب زرد ساخته شده است.

از دیگر خطرات پشه گزش حیوانات وحشی و پرندگان است که به راحتی باعث حرکت بیماری از نقطه ای به نقطه ی دیگر می شود. کنه گوزن یا کنه پاسیاه باعث بیماری لایم lyme می شود که ویروس های دیگری مثل آناپلاسموسیس anaplasmosis، بیبسیوسیس babesiosis و پاواسان pawassan را نیز منتقل می کنند.

کنه
طی آمار سال ۲۰۱۶ میلادی بیماری های ناشی از گزش کkه به شرح زیر بود:
بیماری لایم با ۰۰۰ر۳۰۰ مورد ابتلا
آناپلاسموسیس حدود ۰۰۰ر۶ مورد
تب راکی مانتین : ۴۲۹۶ مورد
بیبیسوسیس : ۱۹۱۰ مورد
تولارمیا : ۲۳۰
ویروس پاواسان : ۲۲
کنه تک ستاره از جمله حشراتی است که باعث بیماری های انگلی مزمن و طولانی مدت می شود. ویروس پاواسان بیماری دیگری است که به آنتی بیوتیک ها جواب نمی دهد. ویروس های دیگری که کنه انتقال می دهد هارتلند heartland و بوربون bourbon بیماری های جدید در حال ظهوری است که در همه موارد منجر به مرگ شخص شده است.

کک
کک ها انتقال دهنده بیماری طاعون هستند که خوشبختانه امروزه بسیار نادر است. ولی بیماری های ریکتزیا Rickettsial که معمولا با لکه های قرمز بروز می کند روز به روز درحال افزایش است. این بیماری ها را راکی مانتین یا تب کوه راکی نیز می گویند که به وسیله کنه های موجود در موی سگ آمریکایی یا سگ قهوه ای به انسان منتقل می شود. این بیماری از اوکلاهاما تا کارولینای شمالی منتشر شد. این بیماری ها بیشتر در محلات فقیر نشین شهرها است که سگ های ولگرد به راحتی در حال پرسه زدن هستند امکان ابتلا را بیشتر می کند .

 

برای دانستنیهای بیشتر در خصوص چرخه زندگی این جانوران بر روی ایران پراتیکس کلیک نمایید

 

0