بازگشت دوباره کابوس سفید به پایتخت

سفیدبالک‌ها که به‌عنوان حشره‌ای مزاحم و در اصطلاح یک نوع آفت محسوب می‌شود از حدود پنج سال قبل مهمان روز‌های داغ تهران شد. مگس سفید، سفید بالک، عسلک یا هرآنچه که شما بنامیدش چند سالی است که روز‌های گرم تابستان را برای تهرانی‌ها غیرقابل تحمل می‌کند. در روز‌های اولی که این حشرات در آسمان شهر پدیدار شدند برخی فکر می‌کردند غبار است. برخی دیگر این حشره را به‌دلیل رنگ زیبایش موجودی زیبا می‌دانستند.این حشرات در فصل تابستان طغیان می‌کنند و این امر باعث می‌شود تهرانی‌ها در فصل تابستان نیز ترجیح دهند ماسک برصورت بزنند تا این حشرات وارد دهان و بینی آن‌ها نشود.

مگس سفید، سفید بالک، عسلک یا هرآنچه که شما بنامیدش چند سالی است که روز‌های گرم تابستان را برای تهرانی‌ها غیرقابل تحمل می‌کند. در روز‌های اولی که این حشرات در آسمان شهر پدیدار شدند برخی فکر می‌کردند غبار است. برخی دیگر این حشره را به‌دلیل رنگ زیبایش موجودی زیبا می‌دانستند. اما با گذشت زمان شهروندان متوجه شدند که این حشره به رنگ زرد علاقه دارد یا برچسب‌های زردرنگی که روی درختان توت نصب شده‌اند به چه کار می‌آیند. اگرچه این امر از لحاظ علمی هنوز ثابت نشده است، اما برچسب‌های زرد رنگ و حتی خودرو‌هایی که رنگ زرد دارند توانایی بالایی در جذب حشرات و به‌خصوص سفیدبالک‌ها دارند.

قای علی محمد مختاری، رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری درباره مقابله با سفیدبالک‌ها در ماه‌های اخیر می‌گوید: از زمستان سال گذشته اقدامات خود برای مبارزه با این آفت را شروع کرده‌ایم که همچنان ادامه دارد. این مبارزه شامل اقدامات مکانیکی مانند شست‌و‌شوی درختان از ساعت ۱۲‌شب تا ۵‌صبح، جمع‌آوری برگ‌های درختان در پاییز سال گذشته و تحویل آن‌ها به سازمان پسماند به منظور سوزاندن و مبارزه طبیعی بوده است.

0