سبد خرید 0

مگس

مگس  (FLY )

مگس ها جزو حشرات به شمار می آیند و به  راسته دوبالان تعلق دارند . دو بالان جانورانی هستند که  تعداد رگبال های آنها کم است و بالهای پسین تبدیل به دو اندام کوتاه متورم شده است . مگس ها می توانند بیش از 100 پاتوژن (عوامل بیماری زا ) با خود حمل کنند ، از جمله پاتوژن حصبه ، وبا ، سالمونلوز ، اسهال خونی ، التهاب چشم ، کرمهای انگلی  و . . . . .

مگس ها از مایعات یا مواد نیمه مایع همچنین مواد جامدی که  با بزاق یا استفراغ خود نرم کرده اند ، تغذیه می کنند . به علت حجم زیاد مصرف مواد غذایی ، مگس ها زیاد مدفوع می کنند و این همان عاملی است که این حشره را یکی از حامل های خطرناک پاتوژن ها کرده است .

با وجودی که مگس ها می توانند پرواز کنند اما اغلب در همان محل زندگی انسان می مانند . مگس ها تنها در طول روز فعال  هستند و شب ها در گوشه های اتاق و سقف استراحت می کنند .

 

چرا در زمستان مگس کمتر مشاهده می شود ؟

مگس ها معمولا در این فصل می میرند . اما برخی از آنها هم می توانند زمستان را پشت سر بگذارند اما این کار فقط در وضعیت کاملا مطلوب امکان پذیر است . مگس ها اگر بتوانند داخل انبار ها یا منازل  و کلا جاهایی که مواد غذایی و گرمای کافی وجود داشته باشد پناه بگیرند ، می توانند زمستان هم زنده بمانند .

 

 

مگس های خانگی

یکی از انواع مگس ها ، مگس های خانگی هستند . مگس های خانگی دارای اندازه متوسط در حدود 9 – 6 میلیمتر به رنگ خاکستری  روشن یا تیره هستند که بر روی پشت آنها چهار نوار طولی سیاه رنگ  مشاهده می شود . بالها شفاف و فاقد هرگونه لکه هستند . این مگس ها معمولا در کنار انسان زندگی می کنند و از انواع مواد از جمله پس مانده غذای انسان و حیوانات ، شیر ، میوه های فاسد ، اجساد در حال فساد ، انواع زباله ، مدفوع ، خون تازه و خشک شده ، خلط سینه ، ترشحات بینی و … تغذیه می کنند  و از طریق برگرداندن آن مواد و مدفوع کردن بر روی مواد غذایی و همچنین از طریق موهای روی بدن ، عوامل بیماریزا را به آسانی منتقل می کنند .

 

ساختار مورفولوژیکی مگس خانگی

بدن مگس خانگی به بخش های  زیرتقسیم شده است :

 • سر ، قفسه سینه ، شکم
 • بخش اسکلت بدن
 • شش پای بند بندی
 • یک جفت بال شفاف

مگس با استفاده از پاها و دهان خود غذا را می چشد . زبان مگس مانند زبان پروانه ، لوله ای ست و بدنش استخوان و ریه ندارد . تمامی بدن مگس با پوششی مو مانند دربر گرفته شده است . مگس های ماده کمی از نرها بزرگتر هستند و فضای بیشتری بین چشمهای قرمز آنها وجود دارد .

 

 

چرخه تولید مثل

هر مگس ماده می تواند در طول عمر خود 500 تخم بگذارد . پس از یک روز لارو ا ز تخم بیرون می آید . این لارو ها سفید و رنگ پریده بوده و انتهای بدنشان باریک است و فاقد پا هستند . مرحله بعد تبدیل لارو به شفیره است . شفیره قرمز مایل به قهوه ای است . مگس های بالغ از شفیره به وجود می آیند . مگس های کوچک همیشه مگس های جوان نیستند بلکه  علت کوچکی آنها تغذیه ناکافی در دوران لارو است . عمر متوسط یک مگس بالغ در طبیعت دو هفته می باشد .

 

فواید مگس

مگس ها از عوامل مهم گرده افشانی گیاهان در طبیعت بوده و یکی از مهمترین زنجیره های چرخه غذایی می باشند . این حشرات باعث تسریع تجزیه لاشه جانوران ، مدفوع حیوانات و اجزای گیاهی گوناگون شده  و علاوه بر این از بسیاری حشرات دیگر نیز تغذیه می کنند که گاهی از آن به عنوان کنترل بیولوژیکی یاد می گردد همچنین مگس ها منبع غذایی مهمی برای بسیاری از حیوانات نظیر قورباغه ها ، وزغ ها ، مارمولک ها و پرندگان محسوب می شوند .

مبارزه با مگس

روشهای مختلفی برای مبارزه با مگس ها وجود دارد از جمله موارد زیر :

 • قرار دادن زباله ها در سطل ها و کیسه های در بسته
 • دفع صحیح فاضلاب
 • عدم استفاده زیاد از کودهای دامی در نزدیکی محل زندگی انسان
 • قرار دادن درب بر روی ظروف محتوی مواد غذایی
 • نصب توری
 • استفاده از از اسپری های حشره کش
 • استفاده از طعمه های سمی

البته همگی این روشها ، روشهای موقتی و بعضا پیشگیرانه هستند اما موثر ترین و مقرون به صرفه ترین روش مبارزه با مگس ، استفاده از دستگاههای تخصصی دفع مگس  ایران پراتیکس است که بدون هیچگونه ضرر و زیانی برای انسان و محیط زیست ، موجب دفع دائمی این حشره می گردد .

برگشت به بالا
0