واقعا دستگاههای دورکننده حشرات و جانوران موذی کار می کنند ؟ نحوه عملکرد آنها چگونه است؟

مقایسه برد محصولات ایران پراتیکس و محصولات مشابه در بازار

حتما در اینترنت و در نظرات خوانده اید که بعضی از دوستان نوشته اند این دستگاهها اصلا کار نمیکنه و پولتون رو دور نریزید و این چیزاااا ، بعد دقیقا زیر این نظر نوشته خیلی خوب کار می کنه حتما بخرید .

به نظر شما کدوم از این اشخاص دروغ می گویند ؟

قطعا هیچکدام ، هر دو راست می گویند . برای توضیح این مسئله بهتر است مکانیزم این دستگاهها را بررسی کنیم .

این دستگاهها دارای دو نوع روش و یا تلفیقی از این دو روش می باشد :

1- روش التراسونیک :

انسان نمی تواند هر موج صوتی با هر بسامدی را بشنود بلکه تنها می تواند موج‌هایی را که بسامد آن‌ها بین 20 تا 20000 هرتز است بشنود. بعضی از حیوان‌ها مانند سگ‌ها گستره ی وسیع تری از بسامدها (15 تا 50000 هرتز) را می شنوند. خفاش‌ها تا بسامد 100000 هرتز را نیز می شنوند. موج‌های صوتی با بسامد پایین تر از Hz 20 را فروصوت و بالاتر از Hz 20000 را فراصوت می نامند. موج‌های فراصوت کاربردهای فراوانی در پزشکی و صنعت دادند.
شدت احساس صدا یا میزان قدرت و ضعف آن را با واحدی بنام دسی بل (dB) اندازه می گیرند. معمولا” دامنه صداهائی که می شنویم بین 40 دسی بل (خیلی آرام) تا 110 دسی بل (خیلی بلند) است. اگر در مدت 8 ساعت متوالیا” در معرض سر و صدائی به شدت 90 دس بل قرار گیرید (برای مثال کار کردن در یک کارخانه پر سر و صدا) شنوایی شما آسیب خواهد دید و اگر بیش از مدت دو دقیقه در معرض صوتی با شدت 110 دسی بل قرار گیرید ممکن است نتیجه آن کاهش دائمی شنوائی باشد و قطعا آن مکان را ترک خواهید کرد .

همه حشرات و جانوران موذی یک حد آستانه شنوایی دارند مانند انسان . این نوع دستگاهها دقیقا فرکانسهایی در حد شنوایی حشرات و جانوران موذی را تولید می کنند که این جانوران موذی در اون محیط نمی توانند بمانند و باعث فراری دادن آنها می شود . 

پس چرا بعضی از دوستان می گویند این دستگاهها کار نمی کنند؟

چند دلیل مختلف را میشه بیان کرد .

دستگاه دارای کیفیت لازم نیست ( در عکس مقایسه بین دو برد مونتاژ شده ایران پراتیکس و محصولات مشابه در بازار را بررسی کنید ) ، بازرهای کیفیت پایین ، تنظیم نبودن فرکانس ، نداشتن IC برای تغییر فرکانسی و عادت کردن حشرات به فرکانس ثابت .

ولی چرا یکنفر یک دستگاه را خریده و راضیست ولی شخص دیگری ناراضی ؟

دقیقا باید بدانید دستگاههای که خریداری می کنید برای دور کردن چه نوع حشراتی است و این خیلی مهم است .

هر دستگاه یک مساحت مشخصی را پوشش می دهد و روی دستگاه نوشته شده است ، فکر نکنید سازنده دستگاه برای اینکه دستگاه بیشتری بفروشد این متراژ را معرفی کرده است خیر هر دستگاه یک مساحت معینی را پوشش می دهد مانند برد یک تفنگ می تواند فرکانس صوتی را ارسال کند .

نحوه استفاده از دستگاه بسیار هم است در این نوع دستگاههای التراسونیک حتما و باید جلوی دستگاه آزاد باشد که صوت ارسالی به همه جای محیط اصابت کند

این دستگاهها قابلیت ارسال صوت و عبور دادن از مانع را ندارند پس برای هر اتاق البته بستگی به متراژ حتما یک دستگاه باید خریداری شود .

مدت عملکرد دستگاهها متنوع است از حداقل یک هفته تا حداکثر یکماه مکانیزم دستگاه تکمیل میگردد پس برای نشان دادن بهره وری دستگاهها اصلا نباید عجله کرد .

2- روش الکترومغناطیس

یک روش بسیار پیشرفته برای دورکردن حشراتی مانند سوسک و مورچه و موریانه بسیار عالیست . وقتی دستگاه را به برق می زنید توسط بوبین دستگاه که قدرت و رنج ارسالی مگنت بر روی سیم بستگی به کیفیت دستگاه دارد را ارسال می کند این مگنت از سیم گذشته به فیوز رسیده وسپس به دستگاه بر میگردد و یک مساحتی را کامل می کند مگنت (مغناطیس) دور سیم شکل گرفته است اولین کاری که می کند جهت یابی حشرات را دچار اختلال می کند .

اگر سوسک و خانواده این نوع حشرات در جایی مخفی شده باشند نمی توانند در مخفیگاه خود بمانند و بیرون می آیند بیخود نیست که در هفته اول بعد از استفاده از دستگاه شما حشرات بیشتری را در محیط خود می بینید .

از قابلیت های خوب این روش اینست که بستن درب و داشتن مانع خللی را در عملکرد دستگاه ایجاد نمی کند ولی حتما به مساحت تحت پوشش این دستگاه دقت کنید و مطابق مساحت نوشته شده بر روی دستگاه ، دستگاه خریداری کنید .

دوستی دو دستگاه برای محیط 80 متری خریداری کرد همان روز شخص دیگری برای 75 متر دو دستگاه خریداری کرد ولی بعد 3 هفته نفری که خانه 75 متری داشت بسیار راضی بود ولی شخصی که برای 80 متر خریداری کرده بود بسیار عصبانی و ناراضی ، دلیل چه بود ؟

طراحی سیم کشی برق آپارتمانها با هم متفاوت بود فقط همین ، شخصی که خانه 80 متری داشت برای هر قسمت خانه کلید مینیاتوری داشت و خانه دارای 2 فیوز بود ولی شخصی که خانه 75 متری داشت مینیاتوری نداشت و دارای یک فیوز بود .

مشکل شخصی که مینیاتوری و دارای دو فیوز بود به راحتی قابل حل شد همه مینیاتوری ها رو در حالت on قرار داد . برای تشخیص که کدام فیوز برای کدام قسمتهای خانه است یک دفعه آن را قطع کرد که به یک پریز همان محوطه زد وبرای فیوز دوم هم همینطور و کار تمام ، دستگاهها بصورت ایده آل کار کردند .

به این نکته حتما توجه کنید که دستگاه های الکترو مغناطیس را در پریزهای مشترک نزنید و بصورت تک در یک پریز باشد ، نزدیک مایکروویو ، تلویزیون و یخچال نگذارید ، از سیم رابط استفاده نکنید که عملکرد دستگاه از بین می رود .

0