کنه سگ و عواقب و خطرات آن برای سلامتی

کنه سگ و عواقب و خطرات آن برای سلامتی

کنه ها حشرات انگل و خونخواری هستند که از خون انسان ، سگ ، گربه ، جوندگان و … تغذیه می کنند .

کنه ها سبب انتقال طیف وسیعی ازبیماری ها مانند بیماری عفونی لایم ، انگلهای خونی و سایر میکروبها در زمان مکیدن خون می شوند .

متأسفانه کنه در سگ ها بسیار رایج می باشد و از این جهت صاحبان سگ باید توجه ویژه ای به مبارزه با این حشره خطرساز داشته باشند . کنه در سگ علاوه بر ایجاد مشکلات جدی برای حیوان ، برای صاحبان سگ و به خصوص کودکان ، خطرآفرین است ، زیرا کودکان متوجه حضور کنه نمی شوند و از نظر ایمنی و مقاومت بدن ، آسیب پذیر تر می باشند .

سگ یکی از حیواناتی است که همواره در زندگی انسان‌‌ ها حضور داشته است. هر کس تصمیم به نگهداری سگ در منزل داشته باشد، باید بداند که پس از چنین تصمیمی مسوولیت‌ هایی متوجه او می ‌شود که باید به ‌خوبی آن ‌ها را بشناسد، بپذیرد و سپس اقدام به خرید و نگهداری سگ کند.گرچه ورود یک سگ به خانه، برای برخی، اتفاقی هیجان انگیز است، اما آماده کردن خانه برای آوردن سگ، کار بسیار حساس و دشواری است .

باید بدن سگ را از لحاظ ابتلا به کنه مرتبا بازرسی کرد و از همه مهمتر اینکه داخل منزل از روش های مبارزه با کنه استفاده نمود . در میان این روش ها ، استفاده از سموم شیمیایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا خود این سموم باعث خطر و بیماری می باشند . یکی از ایمن ترین و مطمین ترین روش ها ، خصوصا در منزلی که در آن کودک یا بیمار یا فرد مسن ، وجود دارد ، استفاده از دستگاه های دافع حشرات می باشد که با استفاده از صوت آزاردهنده برای حشره ، باعث دفع دایمی آن ها و پاکسازی محیط و بدن سگ از این حشره موذی و خطرناک می شود .

اگر در بازرسی از بدن سگ ، کنه مشاهده کردید ، از دامپزشک کمک بگیرید و یا خود با احتیاط اقدام به کندن کنه نمایید .

دقت فرمایید کندن سریع کنه با روش مناسب می‌تواند از انتقال بیماری به حیوان جلوگیری کند، به همین منظور از دستکش پلاستیکی ضخیم یا دستکش طبی (برای جلوگیری از تماس با کنه) استفاده شود.

تمام پوشش موی حیوان را دست کشیده و اگر به برآمدگی برخورد نمودید آن را کنترل کنید.

اگر برامدگی کنه بود برای کندنش هر چه زودتر اقدام شود.

در هنگام جدا کردن کنه ها از بدن سگ  به هیچ وجه اجازه ندهید کنه با دست شما تماس پیدا کند و حتما  از دستکش استفاده کنید ، چون کنه ها می توانند ناقل بیماری های عفونی برای انسان هم باشند .

از ریختن الکل یا مواد دیگر بر روی کنه خودداری کنید زیرا ریختن این گونه مواد می‌تواند باعث تحریک کنه شده و عوامل بیماری‌زا زیادتری را وارد بدن سگ  نماید.

با یک پنس یا انبرک ریز محکم و یکنواخت بدون چرخاندن اقدام به کندن کنه از نزدیکترین قسمت متصل به پوست بدن حیوان نمایید.

هرگز برای بیرون کشیدن، کنه را از شکم یا انتهای جانور نگیرید این کار باعث وارد شدن ترشحات زیادی از کنه به داخل بدن سگ می‌شود.

پس از جدا نمودن کنه از پوست جای آن بر روی پوست را با پماد آنتی بیوتیک (مثل موپیروسین) و یا مواد ضدعفونی کننده مناسب مثل بتادین رقیق شده برای چند روز ضد عفونی نمایید.

سپس تمام بدن سگ را جستجو کرده تا از عدم وجود کنه دیگر مطمئن شوید.

معمولا داخل لاله گوش، بین انگشتان پا و دست زیر بغل، کناره‌های ران‌ها و اطراف دم از محل‌هایی هستند که کنه‌ها علاقه بیشتری برای چسبیدن دارند.

 

برای دانستنیهای بیشتر در مورد کنه بر روی ایران پراتیکس کلیک کنید

 

0